A Teremts bennünk csendet! lemezborító képe, Gold Record (Kép: Szabó Zsófi)
Ilyen szigor mellett hogyan sikerült mégis elkészíteni ezeket a hanganyagokat?
Ezt a felvételt is úgy vállaltam, hogy kijöttek hozzám Ürömre. Én fent a szobámban elmondtam az imákat, lent a teraszon a hangmérnök pedig hallgatta, hogy rendben van-e minden. Nem mentem be a stúdióba. Muszáj megtenni ezt, nem vagyunk már fiatalok – nagyon féltem a férjemet és magamat is. Nálunk jobban már csak a gyermekeink féltenek minket (nevet).
Vannak kedvenc imái?
Vannak, persze, de ezek közül nem mindent én mondom a felvételeken. Éppen most hallgattam újra II. Szent János Pál pápa imáját, gyönyörű szép, azt mondja benne: „több okom van a hálára, mint a panaszra”. Ez pontosan leírja számomra a mostani időszakot.
Azt kellene látnunk, mi az, ami gazdagít bennünket ebben a nehéz helyzetben, és nem a veszteségeinken siránkozni.
Az Apostoli hitvallás mellett Cseri Kálmán imáját is ön mondja a felvételeken.
Így van, én kaptam Cseri Kálmán református lelkipásztor pünkösdi imádságát. Jómagam is református vagyok, ám ez a történet azért volt nagyon érdekes, mert nekem semmi szerepem nem volt abban, hogy melyik imát osztják rám, mégis pont az övét kaptam meg. Neki köszönhetem, hogy ma is hívő ember vagyok, és a mai napig fontos nekem a felfelé tekintés. Rengeteg Cseri Kálmán könyvem van. Személyesen is ismertem, az ő templomában, az ő közösségének mondtam el először a Reményik-estemet.
Mennyiben volt más ezekkel a szövegekkel dolgozni, mint egy megszokott színházi szöveggel?
Nem lehet a kettőt összehasonlítani. Inkább a szinkronnal vagy a rádióval lehetne összevetni, hiszen nincs személyes kapcsolat, mint ahogyan a színházban van a nézőkkel. Ám ezektől a műfajoktól is egészen eltérő volt. A rádióban többnyire van egy rendező, aki instruál, vagy egy partner, akivel párbeszédet folytat az ember. Ez pedig egy magányos feladat volt.
Le kellett menni a mélybe és elgondolkodni, hogy mit jelentenek számomra ezek az imák.
Mára sokszor szinte csak automatikusan, felületesen mondunk el egy-egy imádságot reggel, délben vagy este, esetleg evés előtt-után. Nem gondolkodunk már azon, mit is jelentenek valójában egyes sorok. Most szembesültem azzal, hogy nem elég csak kimondani, hanem fontos, hogy milyen gondolat van mögötte, mit adok át, mit fog jelenteni annak, aki hallgatja. Imákat mondani óriási felelősség.